Zapalenie okostnej zęba to poważne schorzenie. Nieleczone prowadzi do wielu powikłań. Chcąc temu zapobiec wystarczy zgłosić się do stomatologa, gdy zaobserwujesz początkowe objawy problemu. Dzięki temu odzyskasz zdrowie jamy ustnej i unikniesz nasilających się dolegliwości.
Co to jest zapalenie okostnej zęba?
Okostna jest tkanką otaczająca kość. Ma za zadanie ją odżywiać i dostarczać tlen. Uczestniczy także w procesie regeneracji kości. Charakteryzuje się obfitym unaczynieniem.
O zapaleniu okostnej zęba mówi się wtedy, gdy w jej obrębie, w wyniku działania drobnoustrojów i patogenów, rozwija się stan zapalny. Jest to reakcja obronna organizmu ze względu na pojawienie się czynników szkodliwych. W ten sposób dolegliwości sygnalizują, że dzieje się coś złego i konieczna jest interwencja.
Przyczyny zapalenia okostnej zęba
Przyczyny zapalenia okostnej zęba wynikają z różnych czynników, takich jak:
- Nieleczona próchnica – bakterie przenikają do miazgi zęba powodując stany zapalne kości wyrostka zębodołowego, a w zaawansowanym stadium także ostre zapalenie okostnej,
- Zapalenie przyzębia – choroby przyzębia mogą prowadzić do uszkodzenia struktur podtrzymujących ząb, w tym do zapalenia okostnej.
Zdarza się również, że do zapalenia okostnej prowadzą powikłania po leczeniu kanałowym lub wyrwaniu zęba, dlatego aby uniknąć takiej sytuacji należy korzystać z wizyt kontrolnych u stomatologa, który czuwa nad poprawnym przebiegiem rekonwalescencji.
Jak rozpoznać zapalenie okostnej zęba?
Schorzenia stomatologiczne najczęściej manifestują się bólem w obrębie jamy ustnej. Tak też jest w przypadku zapalenia okostnej zęba. Dzięki temu możesz szybko zareagować, gdy zaobserwujesz niepokojące czynniki. Charakterystyczne objawy zapalenia okostnej zęba, na jakie trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim:
- Silny, pulsujący ból zęba,
- Obrzęk twarzy lub dziąseł,
- Podwyższona temperatura ciała i uczucie osłabienia,
- Pojawienie się ropnia lub przetoki.
Obserwujesz u siebie niepokojące dolegliwości i chcesz poczuć się dobrze, bez zmartwień o stan uzębienia? Wizyta kontrolna u stomatologa pozwoli zdiagnozować przyczynę i rodzaj schorzenia oraz wdrożyć właściwe postępowanie, które przywróci pełną funkcjonalność jamy ustnej.
Jak leczyć zapalenie okostnej zęba?
Leczenie zapalenia okostnej może mieć zróżnicowany przebieg w zależności od podłoża problemu. Dlatego też na wizycie kontrolnej wykonywane jest zdjęcie RTG, aby specjalista określił dokładne źródło stanu zapalnego. Następnie zleca odpowiednie medykamenty. Najczęściej przepisuje antybiotykoterapię i preparaty o działaniu przeciwzapalnym.
W zależności od przyczyn stanu zapalnego konieczne może być leczenie endodontyczne. Wystarczy jedna lub dwie wizyty aby w precyzyjny sposób, z użyciem mikroskopu, pozbyć się bakterii i zachować ząb w jamie ustnej.
Ile trwa leczenie zapalenia okostnej zęba?
Nieleczone zapalenie okostnej zęba może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych w całym organizmie. Jeśli chcesz temu wszystkiemu zapobiec i przywrócić optymalne środowisko w jamie ustnej, ciesząc się pełnym i estetycznym uzębieniem, nie odkładaj wizyt kontrolnych na później. Wystarczy konsultacja u specjalisty, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, a w sytuacji, gdy to konieczne, rozpocząć adekwatne leczenie. Dzięki temu odzyskasz spokój i dobre samopoczucie, unikając przy tym konsekwencji zdrowotnych.